Skip to main content

Nowoczesne rozwiązania bramowe złożone z segmentów stanowią obecnie jedne z najpopularniejszych konstrukcji do kontroli dostępu do garażu, jak i hal produkcyjnych czy warsztatów. Co to są bramy segmentowe? W istocie składają się z elementów, które chowają się pod sufitem w trakcie składania. Dzięki temu zajmują dużo mniej miejsca niż konstrukcje uchylne oraz rozwierne. Zależnie od potrzeb są sterowane manualnie albo wyposażone w dodatkowe napędy elektryczne ułatwiające ich otwieranie. Mogą być kontrolowane pilotem. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!

Co to jest i jak działa brama segmentowa?

Praktyczna brama segmentowa jest zbudowana z połączonych ze sobą segmentów, które mogą poruszać się względem siebie. Zazwyczaj mamy do czynienia z jedną z dwóch metod jej otwierania:

  • podciąganie do góry pod sufit,
  • przesuwanie w bok do ściany.

Niezależnie od specyfiki wykonania pozwala ona na ograniczenie miejsca potrzebnego na montaż. Może być zatem instalowana na niewielkiej przestrzeni, np. w garażach czy małych warsztatach mechanicznych albo boksach garażowych. Umożliwia optymalne zagospodarowanie dostępnego miejsca.

Wykonanie

Produkty są wykonywane z solidnych i trwałych materiałów takich jak stal nierdzewna z powłoką poliestrową. Dodatkowe ocieplenie pianką, a także zastosowanie specjalnych uszczelnień umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności w garażu, niezależnie od pory roku. Bramy segmentowe są budowane z użyciem tworzyw o bardzo dobrym współczynniku przenikalności cieplnej. Pozwala to również na spore oszczędności na ogrzewaniu w okresie jesienno-zimowym, dzięki zachowaniu doskonałej termiki we wnętrzu.
Opisywane rozwiązania odznaczają się również świetnymi parametrami akustycznymi. Sprawia to, że zastosowanie ich w serwisie mechaniki pojazdowej zabezpieczy mieszkańców sąsiednich domostw przed hałasem dochodzącym z wnętrza warsztatu. Nowoczesne konstrukcje mogą być także zintegrowane z rozwiązaniami smart home, dzięki czemu istnieje możliwość sterowania nimi przy pomocy telefonu albo zdalnej kontroli. Otwieranie i zamykanie przy użyciu bezprzewodowego pilota sprawdza się szczególnie zimą, gdy wychodząc z auta, musisz przygotować się na niskie temperatury.

Zalety i zastosowania bram segmentowych

Doskonałe parametry użytkowe sprawiają, że brama segmentowa jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań drzwiowych. Jakie są jej zalety?

  • Możliwość montażu po zewnętrznej stronie garażu lub innego obiektu, co sprawia, iż kształt istniejącego nadproża nie wpływa na kwestie instalacyjne,
  • otwieranie do góry lub na boki nie ogranicza w żaden sposób dostępnej szerokości wjazdowej i gwarantuje maksymalne wykorzystanie miejsca,
  • bezproblemowa instalacja w przypadku, gdy na suficie przebiegają ciągi wentylacyjne albo klimatyzacyjne lub inna infrastruktura budynkowa,
  • konstrukcje tej kategorii nie wystają poza obrys budynku, dzięki czemu mogą być stosowane w obiektach garażowych położonych w bliskim sąsiedztwie ulicy. Nie wymagają także długiego podjazdu,
  • wypełnienie pianką gwarantuje bardzo dobre parametry termiczne i akustyczne wnętrza zabezpieczanego przez tego rodzaju rozwiązanie.

Szereg wymiernych korzyści, jakie niesie za sobą stosowanie bram segmentowych, sprawia, że znajdują one zastosowanie w wielu miejscach, m.in.:

  • garaże o małej kubaturze i położone blisko ruchliwej drogi,
  • warsztaty mechaniczne zlokalizowane w gęsto zaludnionych obszarach,
  • obiekty przemysłowe, gdzie istotne jest maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca.

Konstrukcje tej klasy znajdują również wykorzystanie na terenie centrów logistycznych oraz dużych hal magazynowych. Dodatkową zaletą jest możliwość integracji tych rozwiązań z istniejącymi już systemami automatyki przemysłowej oraz wewnętrznej kontroli ruchu.

Praktyczne i trwałe bramy segmentowe

Popularne w zastosowaniach komercyjnych, jak i na prywatnych posesjach – trwałe oraz praktyczne bramy segmentowe pozwalają na optymalne zagospodarowanie dostępnego terenu. Jednocześnie umożliwiają montaż automatyki drzwiowej tam, gdzie instalacja klasycznych konstrukcji rozwiernych czy uchylnych byłaby niemożliwa do realizacji. Jeżeli dysponujesz ograniczonym miejscem na zamontowanie drzwi garażowych, to zdecydowanie powinieneś się nimi zainteresować.