Skip to main content

Warstwowe montowanie okien, bo i w taki sposób określany jest ciepły montaż, niesie ze sobą wiele korzyści. O ile jest przeprowadzony zgodnie z zasadami sztuki monterskiej, zapobiega tworzeniu się mostków cieplnych, mających negatywny wpływ na wysokość temperatury wewnątrz budynku. Dzięki temu z kolei znacznie zmniejszają się rachunki za ogrzewanie.

Kolejną zaletą szczelnego montażu jest zabezpieczenie obszaru wokół okien przed pleśnieniem. Warto również wspomnieć o sprzyjającym dla ludzkiego organizmu mikroklimacie, jaki panuje w pomieszczeniach, w których zastosowano założenia ciepłego montażu. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury!

Ciepły montaż okien – praktyczne informacje

Energooszczędne okna spełniają swoją funkcję jedynie wówczas, kiedy osadzone są zgodnie z prawidłowościami współczesnych wytycznych. Zaleca się między innymi:

  • osadzenie okna w połowie grubości ściany jednowarstwowej – optymalne umieszczenie ościeżnicy zapewnia właściwy dopływ światła do wewnątrz, a także zapobiega stratom ciepła,
  • osadzenie okna w pokryciu izolacyjnym ściany dwuwarstwowej – w zależności od grubości warstwy izolacyjnej należy umieścić produkt w połowie bądź w całości w przestrzeni chroniącej przed chłodem, wilgocią czy hałasem,
  • osadzenie okna w warstwie izolacji ściany trójwarstwowej – takie rozwiązanie zapobiega powstawaniu mostków termicznych, co znacząco poprawia właściwości energooszczędne stolarki okiennej.

Nieodzowne jest ponadto stosowanie, oprócz pianki poliuretanowej, taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Te pierwsze przykleja się od wewnętrznej strony muru, w przestrzeni łączącej ościeżnicę i okno. Drugie natomiast przyczepia się na zewnątrz.

Biorąc pod uwagę fakt, iż stolarka okienna „pracuje”, trzeba nanosić taśmy bez zbędnego napięcia, lekko nakładając je na powierzchnie. Ich montaż nie wymaga stosowania dodatkowego spoiwa – pokryte są specjalnym klejem gwarantującym proste, szybkie i bezproblemowe przytwierdzenie do podłoża.

Najczęstsze błędy

Doświadczenie, a także wiedza na temat nowoczesnych technologi budowlanych ekip monterskich, ma niebagatelne znaczenie dla właściwego zamontowania okien w nowo powstającym bądź remontowanym budynku. Mniej kompetentni monterzy popełniają często następujące błędy:

  • nie wyrównują powierzchni ościeży,
  • taśmę przyklejają na nieoczyszczoną powierzchnię, przez co materiał nie przylega do podłoża, a tym samym – nie spełnia swojej funkcji,
  • aplikują piankę termoizolacyjną do szczeliny bez uprzedniego nawilżenia obszaru wokół okna,
  • ignorują zalecenia producenta konkretnego modelu okien.

Wszystkie tego typu „potknięcia” sprawiają, że efektem montażu są nieszczelności, powodujące dalsze negatywne skutki, takie jak pleśń, brak izolacji akustycznej i cieplnej, a nawet przemakanie.

Cena ciepłego montażu okien – jak kształtują się koszty?

Ze względu na użycie dodatkowych materiałów, takich jak taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne, a także dłuższy czas wykonywania poszczególnych czynności związanych z osadzaniem okna, cena ciepłego montażu jest wyższa niż tego tradycyjnego.

Należy jednak dodać, że większe nakłady finansowe, jakie trzeba włożyć w początkowym etapie wykańczania budynku zgodnie z nowoczesnymi zaleceniami, zapewniają energooszczędność, a także komfort cieplny. Ponadto warto podkreślić walory tego rozwiązania polegające na izolacji akustycznej – szczelność okien sprawia, że dźwięki z zewnątrz w niewielkim stopniu przedostają się do poszczególnych pomieszczeń.

Decydując się na ten sposób montażu, Twoje rachunki za prąd będą niższe, co szybko pozwoli uzyskać zwrot z początkowej inwestycji w szczelne osadzanie okien.

Czy warto?

Zdecydowanie tak! Ciepły montaż okien, jak podkreślaliśmy powyżej, niesie wiele korzyści domownikom oraz użytkownikom budynków. Wpisuje się w budownictwo pasywne i energooszczędne, stanowiąc bazowy sposób na pozbycie się niechcianych strat ciepła. Jeśli poszukujesz sprawdzonych specjalistów, którzy mają duże doświadczenie w wykonywaniu prac monterskich – zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!