Skip to main content

Zgodnie z obowiązującymi przepisami okna powinny mieć jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Przestrzeganie norm dotyczących izolacyjności termicznej jest również istotne dla domowego budżetu, bo pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię. Dlatego należy wybierać stolarkę najwyższej jakości, która spełnia obowiązujące normy budowlane. Zapoznaj się z treścią artykułu i sprawdź, co oznacza pojęcie „ciepłe okna”.

Co to jest współczynnik przenikania ciepła?

Decydując się na budowę domu, należy zadbać o to, aby jego użytkowanie było jak najmniej kosztowne. Już na etapie planowania inwestycji warto zwrócić uwagę na parametry materiałów, które powinny gwarantować właściwą izolację termiczną. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku współczynnik przenikania ciepła U. Jest to bardzo ważny wskaźnik informujący, ile energii ucieka przez przegrody budowlane, np. ściany, dachy oraz okna. Im niższa wartość tego parametru, tym mniej będziesz płacił za rachunki. Od kilku lat zakresy współczynnika U są systematycznie zaostrzane. Ostatnie zmiany obowiązują od 1 stycznia 2021 r. i potocznie nazywa się je standardem WT 2021.

Standard WT 2021 dla okien

Zgodnie z obowiązującymi przepisami okna elewacyjne nie mogą mieć wyższego współczynnika przenikania ciepła niż 0,9 W/(m2∙K). Natomiast w przypadku przeszkleń połaciowych wartość parametru jest nieco większa, ale nie może przekraczać 1,1 W/(m2∙K). Różnica ta wynika z faktu, że szyba zespolona, nawet w niewielkim stopniu odchylona od pionu, ma niższą izolacyjność cieplną niż zamontowana wertykalnie. Jest to związane z prawami fizyki – ciepło w naturalny sposób intensywniej rozchodzi się do góry niż na boki.

Co wpływa na wartość wskaźnika?

Wartość współczynnika przenikania ciepła zależy w dużym stopniu od jakości zastosowanych materiałów oraz rodzaju izolacji. Największy wpływ na jego wysokość mają:

  • rodzaj oszklenia,

  • ramki dystansowe,

  • ościeżnice.

Standardem jest oszklenie trójszybowe, wypełnione argonem. Wówczas okna mają izolacyjność cieplną na poziomie Uw ≤ 0,9. Lepsze parametry ma stolarka, w której zastosowano szkło pokryte niskoemisyjnymi powłokami typu thermofloat a międzyszybie uszczelniono kryptonem. W naszym sklepie możesz zamówić najwyższej jakości produkty, które mają współczynnik przenikania ciepła o wartości nawet 0,6 W/(m2∙K).

Co jeszcze jest ważne?

Zwróć również uwagę na inne wskaźniki. Lt informuje, ile światła słonecznego przedostanie się do budynku. Przeważnie kupowane są przeszklenia, które mają wartość tego parametru na poziomie 70-75%. Z kolei współczynnik g wskazuje, ile ciepła energii słonecznej przedostanie się przez okna i zwykle wynosi on około 55%.

Wpływ na izolację termiczną mają również ramki dystansowe zespalające oszklenia. Kiedyś były one produkowane z aluminium. Obecnie jednak coraz częściej do łączenia szyb wykorzystuje się tworzywa sztuczne ze względu na niskie przewodzenie ciepła tego materiału.

Z kolei ościeżnice okien mogą być wykonane z drewna, tworzywa sztucznego bądź aluminium. Niezależnie od rodzaju użytego materiału, najlepsze z nich mają współczynnik przenikania ciepła poniżej 1 W/(m2.K). W celu sprostania wymaganiom WT 2021 producenci stosują ramy o większej grubości niż kiedyś.

Jakie okna należy kupić?

Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od Twoich oczekiwań, konstrukcji budynku, jego położenia czy wysokości. Pamiętaj jednak, że co do zasady im niższa wartość wskaźnika U, tym lepiej, ponieważ będziesz mniej płacić za rachunki. Jako renomowany dostawca oferujemy szeroki wybór okien: aluminiowych, drewnianych czy PCV. Wszystkie one spełniają wymagania dotyczące energooszczędności i mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła.

Wybierz wysokiej jakości produkty!

Jeśli szukasz wysokiej jakości produktów w konkurencyjnych cenach, skorzystaj z naszej oferty. W sprzedaży posiadamy okna elewacyjne i połaciowe renomowanych producentów. Świadczymy kompleksowe usługi, które obejmują m.in. doradztwo, pomiar, a także ciepły montaż w Poznaniu oraz okolicach. Wybierając nasze produkty, zaoszczędzisz na rachunkach i będziesz mógł cieszyć się komfortem termicznym!