Skip to main content

Budując i wykańczając dom warto wziąć pod uwagę okna. To właśnie one wpływają bowiem na nasz komfort oraz samopoczucie.

Decydując o wielkości oraz rodzaju okien, jakie powinny zostać zastosowane w poszczególnych miejscach warto brać pod uwagę zarówno rodzaj pomieszczenia, jak i stronę świata, z której znajduje się dane okno. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę.

Idealne okno w sypialni

okna w sypialniSypialnia to miejsce, w którym regenerujemy siły. Warto więc zadbać o to, by od samego rana budziły nas radosne promienie słońca a wieczorem panował przyjemny półmrok, który przygotuje nas do snu. Dlatego też usytuowanie sypialni w pokoju znajdującym się od wschodu jest dobrym pomysłem. Jednocześnie warto zadbać o to, by okna wyposażone były w rolety – dzięki temu będziemy mogli dopasowywać ilość światła do swoich indywidualnych potrzeb.

Kuchnia – promienne pomieszczenie

okna w kuchniNie bez powodu mówi się o tym, że kuchnia jest sercem domu. Warto więc zadbać o to, by było to pomieszczenie klimatyczne, w którym nie brakuje światła. Najlepiej, jeśli znajdować się będzie od wschodniej lub północnej strony domu. Dzięki temu będzie w niej jasno a jednocześnie nie za ciepło. W kuchni powinno znajdować się kilka okien, które równomiernie oświetlą całe pomieszczenie.

Salon i gabinet – światło przez większą część dnia

Okna a strony świataSalon to miejsce, w którym odpoczywamy – światło w tym pomieszczeniu nie powinno więc być zbyt intensywne. Podobnie w przypadku gabinetu, podczas pracy zbyt intensywne promienie słoneczne mogą nas oślepiać i rozpraszać. Jednocześnie jednak dobrze jest, jeśli okres w jakim pomieszczenia te są oświetlone powinien być jak najdłuższy. Dlatego też większość specjalistów poleca duże okna znajdujące się na południowej lub zachodniej ścianie budynku.

Pomieszczenia gospodarcze – okna wysoko

W pomieszczeniach takich jak spiżarnia, pralnia czy kotłownia intensywne światło dzienne nie jest niezbędne. Dlatego też pomieszczenia te z powodzeniem mogą znajdować się w północnej części domu. Okna w tych pomieszczeniach powinny znajdować się nieco wyżej niż w pokojach użytkowych. Najlepiej sprawdzają się te o podłużnym, prostokątnym kształcie.