Skip to main content

Jedna z ważnych spraw, nad którymi zastanawiamy się budując dom to kwestia tego, jakie okna wybrać, drewniane czy plastikowe. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Czym więc się kierować przy wyborze okien?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań okiennych. Kupujący mają więc spory problem, by dokonać właściwego wyboru. Odpowiedź na pytanie, czy lepsze okna drewniane czy plastikowe jest bardzo trudna. Wybór między drewnianą, a plastikową konstrukcją okien nie sprowadza się wyłącznie do estetyki. Ważna jest również jakość, cena, a także odporność na różne warunki. Okna drewniane i plastikowe, jeśli są wyposażone w takie same szyby, okucia, itp. mogą mieć bardzo zbliżone parametry akustyczne i szczelność. Jedne i drugie okna mają wielu zwolenników. Jednak zanim zapadnie ostateczna decyzja o zakupie warto poznać plusy i minusy okien drewnianych i plastikowych.

okna drewaniane

Okna drewniane

Okna drewniane mają opinię solidniejszych oraz mniej podatnych na odkształcenia. Są uznawane za bardziej naturalne i ekologiczne, bo są wytwarzane z naturalnego surowca. Łatwiej naprawić uszkodzenia i zarysowania ich ramy. Są także bardziej trwałe i lepiej wykonane. Dużym plusem okien drewnianych jest też to, że łatwo można zmienić ich kolor. Okna takie wymagają jednak okresowej konserwacji. Powłoki zabezpieczające okna drewniane wytrzymują w dobrym stanie nie więcej niż 15-20 lat od chwili budowy domu. Później łuszczącą się farbę lub lakier trzeba zeszlifować i powtórnie pomalować okna. W pomieszczeniach wilgotnych okna drewniane wymagają zabezpieczenia. Odpowiednio konserwowane okna drewniane będą jednak w dobrym stanie służyć przez długie lata. Plusem okien drewnianych też też to, że są szczelne, ciepłe i ciche, a także sztywne, dzięki czemu nadają się do dużych przeszkleń, pozwalają także na większą niż w przypadku okien plastikowych dowolność montażu i wyglądu. Mogą mieć dowolny kształt, mogą być malowane lub lakierowane lub z widocznym rysunkiem słojów, a także posiadają wiele funkcji otwierania, przez co dobrze sprawdzą się jako okna dachowe. Drewniane okna nadają wnętrzu ciepły, przytulny charakter i ładnie komponują się z innymi elementami drewnianymi w domu. Okna drewniane są droższe od tych plastikowych, często nawet o 50%, wciąż są więc postrzegane jako towar luksusowy.

okna plastikoweOkna plastikowe

Okna plastikowe z kolei są tańsze oraz odporniejsze na wilgoć, wodę i substancje chemiczne. Są też lżejsze i łatwiej je zainstalować budując dom, dlatego wciąż dominują na rynku stolarki okiennej. Nie trzeba ich regularnie konserwować, ale nie da się ich naprawić i odmalować, gdy ulegną powierzchniowym uszkodzeniom. Plastik gorzej znosi wysokie temperatury, a elewacja może się solidnie nagrzewać – nawet do 80 st. C. Wielkie ramy z profili, zwłaszcza w ciemnym kolorze i źle zamontowane, mogą ulec deformacji. Oczywiście nie jest to regułą, ale ryzyka nie da się wyeliminować. Jeśli zatem masz w planie duże okna nieotwieralne lub zespolenia wielu okien tworzące wielkie przezroczyste ściany, budując dom wybierz okna drewniane. Okna plastikowe są z kolei łatwiejsze w utrzymaniu. Wystarczy je tylko umyć oraz wyregulować i nasmarować ruchome części ich okuć. Warto pamiętać, że okna plastikowe dobrze sprawdza się w miejscu narażonym na wilgoć, takim jak np. pralnia czy łazienka. Wygląd okien plastikowych wcale nie musi być gorszy od wyglądu okien drewnianych. Okna takie mogą być białe lub okleinowane folią kolorową i drewnopodobną, można z nich wykonać okno o dowolnym kształcie, które pięknie będzie pasować do każdego, nawet nowoczesnego domu. Minusem może być to, że okna dachowe z plastiku mogą mieć tylko prostokątne kształty, a dodatkowo usztywniają więźbę i gorzej z nią współpracują;

Jak więc widać oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które okna będą lepsze. Wybór to kwestia osobistych potrzeb i preferencji. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na cenie i łatwej konserwacji – wybierz okna plastikowe, jeśli bardziej liczy się indywidualny charakter, przywiązanie do tradycji, wysoka trwałość i duży wybór niestandardowych modeli lepszym wyborem będą ona drewniane.