Skip to main content

Montowanie drzwi  jest czynnością, którą najczęściej zleca się fachowcom. Trudno się temu dziwić – bez odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji niełatwo dokonać bezbłędnych pomiarów poziomicą lub też właściwie umiejscowić ościeżnicę. Brak zastosowania się do zasad sztuki budowlanej może prowadzić między innymi do powstania mostka termicznego – niepożądanej luki, przez którą ucieka z domu najwięcej ciepła. W naszym artykule prezentujemy najważniejsze czynniki wpływające na cenę prac montażowych. Przeczytaj i sprawdź, ile kosztuje montaż drzwi w Twojej okolicy oraz jaki model produktu należy wybrać, aby zminimalizować koszt instalacji.

Od czego zależy cena montażu drzwi?

Całkowita cena, jaką zapłacisz, montując drzwi drewniane, stalowe lub aluminiowe, to suma cząstkowych opłat pobieranych przez ekipę budowlaną. Z tego powodu rachunek jest prosty – im szerszy zakres usług, tym większa odpłatność. Standardowo do całkowitych kosztów instalacji zaliczają się nakłady finansowe związane z nabyciem:

  • materiałów eksploatacyjnych – pianki poliuretanowej, śrub samogwintujących, gwoździ tarczy rozporowej,
  • zawiasów do skrzydła drzwi,
  • prac montażowych – mocowania klamek, skrzydeł i ościeżnicy.

Może się jednak zdarzyć, że w trakcie montażu dojdzie do nieprzewidzianych sytuacji, które zwiększą zakres i czas prac ekipy. Z tego powodu najczęściej każdy przypadek wyceniany jest indywidualnie, po zakończeniu robót.

Zakres usług montażowych

Z większymi kosztami należy się liczyć wtedy, gdy poza montażem zlecamy ekipie dodatkowe usługi. Do najpopularniejszych w tym kontekście czynności należą wybicie starych drzwi, demontaż ościeżnic lub też poszerzenie otworu drzwiowego. W poniższej tabeli przedstawiamy maksymalny koszt (w PLN) każdej z nich, obowiązujący w województwie wielkopolskim w 2021 roku.

  Demontaż – wewnętrzne Demontaż – zewnętrzne Demontaż ościeżnicy wewnętrznej Utylizacja Poszerzenie otworu drzwiowego
Województwo wielkopolskie 149,67 254,50 105,62 57,57 240,36
Miasto Poznań 149,67 248,72 100,93 56,35 234,36

Jakość akcesoriów i typ montowanych drzwi

W kwestii całkowitego kosztu montażu dużo zależy od tego, jakie drzwi i akcesoria budowlane zamierzasz wybrać. Najtańsze w tym kontekście są modele jednoskrzydłowe drzwi wewnętrzne. Odmiany wejściowe (zewnętrzne), antywłamaniowe lub przeciwpożarowe wymagają dodatkowego nakładu pracy, związanego z zapewnieniem odpowiedniej izolacji termicznej lub bezpieczeństwa posesji. Z dodatkową odpłatnością wiąże się często instalacja zaawansowanych technologicznie rozwiązań, np. ościeżnic ukrytych bądź też naświetla górnego lub bocznego. Kosztowne są także drobne czynności korekcyjne – skracanie skrzydeł, cięcie opasek lub kątowników.

Warto pamiętać o tym, że opłaca się korzystać z usługi montażu wraz z zakupem nowych drzwi. Postępując w ten sposób, możesz obniżyć koszty zapłaconego podatku VAT, redukując go z 23% do 8%.

Ile przeciętnie wynoszą ceny montażu drzwi?

Choć każdy przypadek wyceniany jest indywidualnie, dobrym punktem odniesienia jest uśredniony koszt całkowity montażu drzwi drewnianych, stalowych i aluminiowych w danym regionie. Poniżej prezentujemy maksymalny koszt (w PLN) usługi instalacji w podstawowym podziale na modele wewnętrzne i zewnętrzne w województwie wielkopolskim w 2021 roku.

rodzaj jednoskrzydłowe z ościeżnicą w kasecie dwuskrzydłowe, uchylne szklane
Wewnętrzne (całe województwo 266,04 618,66 478,76 453,25
Wewnętrzne (Poznań) 260,25 607,20 467,08 447,44

 

rodzaj jednoskrzydłowe z ościeżnicą jednoskrzydłowe, na istniejącej już ościeżnicy dwuskrzydłowe montaż naświetla
Zewnętrzne (całe województwo) 564,07 397,13 786,71 179,29
Zewnętrzne (Poznań) 558,32 397,13 775,31 173,50

Prawidłowy montaż drzwi – gwarancja funkcjonalności

Prawidłowy montaż elementów budowlanych to klucz do ich sprawnego i długotrwałego użytkowania. Koszt instalacji wzrasta najczęściej wprost proporcjonalnie do stopnia skomplikowania prac oraz jakości montowanego sprzętu. Jeżeli mieszkasz w Poznaniu lub okolicznych miejscowościach i szukasz doświadczonego zespołu specjalistów – koniecznie skontaktuj się z nami! Gwarantujemy rzetelną obsługę klienta i fachowe doradztwo na każdym etapie inwestycji.