Zastanawiasz się, który z rodzajów bram najlepiej będzie pasował w Twoim garażu? W poniższym tekście podpowiadamy, jak prawidłowo wybrać bramę. Znajdziesz w nim konkretne wskazówki, które z pewnością przydadzą Ci się podczas analizy konkretnych ofert. Zapraszamy do lektury!
Funkcjonalne bramy garażowe – co wziąć pod uwagę podczas zakupu?
Wśród licznych parametrów technicznych bram warto wiedzieć, które właściwości są najważniejsze.
Trwałość
Osiąga się ją dzięki zastosowaniu m.in. wysokogatunkowej stali, powłok antykorozyjnych, uszczelek czy elementów monterskich uznanych podwykonawców. To one sprawiają, że cała konstrukcja jest odporna na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, silny wiatr czy mróz. Dbałość o najwyższą jakość części składowych, a także ich umiejętne połączenie, zapewnia zachowanie początkowego wyglądu bramy przez długie lata.
Termoizolacja
Ma szczególne znaczenie w przypadku budynków pasywnych i energooszczędnych. Dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła straty ciepła są minimalne, a tym samym – rachunki za ogrzewanie są niższe. Zastosowanie specjalnych uszczelek, a także dodatkowych zabezpieczeń w miejscach, które tego wymagają, sprawia, że nowoczesne bramy garażowe świetnie wpisują się w ideę oszczędności energetycznej oraz izolacji akustycznej.
Bezpieczeństwo
Można rozumieć je na dwa sposoby: jako bezpieczeństwo użytkowania oraz bezpieczeństwo zapewniane przechowywanym przedmiotom wewnątrz garażu. Współcześni producenci osiągają oba cele poprzez zastosowywanie szeregu rozwiązań technologicznych, takich jak:
- fotokomórki – niepozwalające na kontynuację zamykania bramy, jeśli w świetle płaszcza znajdzie się jakiś przedmiot bądź ruchomy obiekt, ma to spore znaczenie, kiedy masz zwierzęta albo małe dzieci – dzięki fotokomórce możesz być spokojny, że nic im nie grozi,
- zabezpieczenia przed zgnieceniem przeszkody – kiedy zamykająca się brama dotknie przeszkody, specjalny system cofnie ją w górę,
- zabezpieczenia awaryjne – działające w przypadku wystąpienia usterek sprężyn skrętnych, czy głównej linki – brama nie opadnie samoistnie, nawet jeżeli któryś z jej elementów nie działa prawidłowo.
Największą popularnością cieszą się modele segmentowe: pracują płynnie i cicho, są bezpieczne w użytkowaniu, służą swoim właścicielom przez długie lata. Jeśli interesujący Cię rodzaj bramy ma wszystkie wyżej wymienione cechy, z pewnością doskonale sprawdzi się na Twojej posesji.
Jakość wykonania i estetyka
Warto również zwrócić uwagę na estetykę. Poszczególne propozycje są bardzo różnorodne. Istnieje także możliwość indywidualnego dostosowania ostatecznego wyglądu produktu do własnych oczekiwań. Dzięki temu bez problemu wybierzesz kolorystykę oraz strukturę bramy nawiązującą do:
- typu drzwi wejściowych do domu bądź bocznych do garażu,
- estetyki okien i elementów wykończeniowych, na przykład parapetów,
- elewacji budynku mieszkalnego albo garażu wolnostojącego.
Producenci oferują również dodatkowe ozdoby jak np. przetłoczenia, czy ozdobne aplikacje. Wszystkie te elementy jeszcze bardziej podnoszą wartość estetyczną proponowanych rozwiązań.
Nie bez znaczenia jest dbałość o szczegóły. Staranne wykonanie bram garażowych – cechujące się idealnie równymi krawędziami, czy perfekcyjnie osadzonymi prowadnicami ma spore znaczenie dla cichej, bezawaryjnej pracy oraz odporności na zniszczenia.
Montaż bram garażowych w Poznaniu i okolicach
Jeżeli dokonałeś już wyboru, czas na znalezienie doświadczonej ekipy monterskiej. Zanim zdecydujesz się na konkretną firmę, dowiedz się, jakie opinie krążą o niej wśród dotychczasowych klientów oraz jak kształtuje się cennik przedsiębiorstwa.
Warto podkreślić, że działanie zgodnie ze sztuką monterską oraz wytycznymi producenta dotyczącymi konkretnych modeli bram garażowych, ma ogromny wpływ na właściwe funkcjonowanie produktów, ich trwałość oraz właściwości termoizolacyjne. Tylko właściwie zainstalowana brama jest w pełni funkcjonalna i ergonomiczna.