Skip to main content

Chciałbyś dowiedzieć się, w jaki sposób powstają okna PCV? Co wpływa na ich estetykę, wytrzymałość, szczelność i inne istotne parametry? Z jakich etapów składa się ich produkcja i jakie kroki muszą zostać wykonane, zanim gotowy towar będzie mógł trafić do klienta? Zaraz wszystko wyjaśnimy – zapraszamy do lektury!

Krok pierwszy — przygotowanie profilu z PCV

Przede wszystkim pamiętaj, że nie istnieje coś takiego, jak „standardowe okna” – nawet w obrębie tego samego mieszkania ich wymiary mogą nieco się różnić. Sprawia to, że podstawową czynnością, jaką należy wykonać przed przystąpieniem do produkcji, jest dokonanie precyzyjnych pomiarów otworów okiennych. Dopiero na ich podstawie rozpoczyna się cięcie profili PCV.

Ze względu na konieczność zachowania maksymalnej precyzji, przycinania dokonuje się za pomocą specjalistycznych, sterowanych komputerowo urządzeń uzbrojonych w piły. Przy okazji maszyny wiercą też luki dekompresyjne i rowki odwadniające. W tym samym etapie powstają również otwory, w których później mocuje się klamki i zawiasy okien. Nie ma tu miejsca na żadne pomyłki ani niedociągnięcia — od jakości i dokładności wykonania profili zależą bowiem wszystkie pozostałe parametry, jakimi będzie się odznaczał gotowy produkt.

Po przycięciu i dokonaniu nawierceń elementy są wzmacniane za pomocą metalowych kształtowników. Samo tworzywo PCV mogłoby nie wystarczyć do zapewnienia konstrukcji okna odpowiedniej sztywności i stabilności, natomiast zamontowanie stalowych wzmocnień całkowicie rozwiązuje ten problem.

Krok drugi — tworzenie szkieletu okna

W dalszej kolejności gotowe profile PCV należy połączyć w większą całość, która będzie tworzyła strukturę przyszłego okna. W tym celu elementy muszą zostać rozgrzane do odpowiedniej temperatury, a następnie dociśnięte do siebie z określoną siłą. Pozwala to na trwałe zespolenie ram oraz skrzydeł. Dopiero teraz okno przybiera wygląd zbliżony do tego, jaki oglądasz na co dzień.

Ten etap produkcji wykonywany jest za pomocą specjalistycznych urządzeń zwanych zgrzewarkami. Wymaga on zachowania precyzji oraz staranności, ponieważ profile tworzące szkielet będą przenosić duże siły. Gotowe okna będą musiały wytrzymać wiele lat eksploatacji – i to niezależnie od czynników takich jak wilgotność, promieniowanie UV czy zmieniająca się temperatura. Od dokładności przeprowadzenia tej fazy zależą takie parametry jak:

  • wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • szczelność okna,
  • jego stabilność.

Po zakończeniu zgrzewania profili PCV następuje czyszczenie narożników i usuniecie nadmiaru tworzywa, czyli tak zwanych nadlewek. Dokonuje tego odrębne urządzenie. Jest ono zaprogramowane w taki sposób, by automatycznie dopasowywało się do kształtu i rozmiarów gotowych elementów. W dalszej kolejności oczyszczone skrzydła oraz ramy okienne wyposażane są w niezbędne okucia montażowe. W tym momencie można też zmontować na nich elementy dodatkowe jak np.:

  • grzybki i zaczepy antywłamaniowe,
  • blokady obrotu,
  • klamki z kluczem,
  • okucia zapewniające mikrowentylację.

Krok trzeci — szklenie i pakowanie

Kolejnym etapem produkcji okien PCV jest zamontowanie w nich szyb zespolonych oraz listew uszczelniających. Szkło musi zostać bardzo dokładnie dopasowane do ram, a następnie zaklinowane. Ta faza również wymaga sporej precyzji — źle wykonane szklenie spowodowałoby duże utrudnienia w eksploatacji okna, a także znacznie pogorszyłoby jego parametry termoizolacyjne.

Gotowe produkty są pakowane i zabezpieczane przed uszkodzeniami mechanicznymi w trakcie transportu. Zwykle owija się je folią i gąbką, a narożniki chroni się specjalnymi, kartonowymi elementami lub korkowymi przekładkami. Staranne zapakowanie okien gwarantuje, że dotrą one bezpiecznie do celu i podczas przewożenia nie powstaną na nich żadne rysy czy inne wady. Następnie gotowy towar wysyłany jest do magazynów, skąd trafia do klientów takich jak Ty.

Podsumowanie

Teraz wiesz już, jak produkowane są okna PCV i jak wiele etapów muszą przejść, zanim trafią do odbiorcy. Każda z faz ich tworzenia wymaga zastosowania specjalistycznych maszyn. Niezbędne jest też zachowanie odpowiedniej dokładności oraz staranności wykonania. Dopiero kombinacja tych czynników sprawia, że finalny produkt spełnia potrzeby odbiorcy i może mu dobrze służyć przez wiele lat.