Skip to main content

Stolarka okienna źle znosi kontakt z kurzem oraz pyłem, jakie powstają podczas przeprowadzania remontu. Usunięcie osadzonego na niej brudu może kosztować Cię wiele pracy, tym bardziej że występuje on w drobnej frakcji, która wciska się we wszelkie szczeliny i nierówności. Co więcej, jeśli drobinki zanieczyszczeń dostaną się do zawiasów, mogą nawet zaburzyć funkcjonowanie okien, dlatego ważne jest zabezpieczenie ich na czas remontu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak to zrobić – zapraszamy do lektury.

O czym powinieneś pamiętać?

Przede wszystkim weź pod uwagę, że stolarka okienna potrzebuje ochrony nie tylko podczas prac remontowych w domu, ale też w przypadku gdy są one prowadzone na zewnątrz budynku. Takie czynności jak ocieplanie, nakładanie tynku czy malowanie elewacji generują spore ilości trudnego do usunięcia kurzu. Stanowi on duże zagrożenie zarówno dla okien o ramach wykonanych z drewna, jak i tych plastikowych.

Pamiętaj, że problemem jest nie tylko frakcja pyłów budowlanych, ale przede wszystkim ich pH. Jeśli takie drobinki wejdą w kontakt z wodą (np. podczas najbliższego deszczu), powstaną substancje, które mogą doprowadzić do takich procesów, jak:

  • korozja metalowych elementów,
  • rdzewienie okuć,
  • wypaczenie zawiasów.

Oczywiście, jeśli zapomnisz o zabezpieczeniu okien, zabrudzeniu mogą ulec także ich szyby. Usunięcie z nich takich substancji jak farba, klej, zaprawa murarska albo pianka montażowa, będzie później sporym wyzwaniem. Odpowiednia osłona na czas przeprowadzania prac sprawi, że łatwo unikniesz tego rodzaju problemów.

Czym najlepiej zabezpieczyć okna?

Wiele zależy od tego, czy masz do czynienia z remontem, czy z budową. W tym drugim przypadku może się okazać, że na framugach, zawiasach oraz szybach są jeszcze fabryczne zabezpieczenia. W takim przypadku bezwzględnie powinieneś je pozostawić na miejscu aż do ukończenia wszelkich prac. Rzecz jasna, na tym nie należy poprzestać – niezależnie od obecności oryginalnych osłon, warto dołożyć starań, by całkowicie ochronić okno przed kontaktem z pyłem i zanieczyszczeniami.

Do skutecznego zabezpieczenia będą Ci potrzebne następujące elementy:

  • folia malarska lub samoprzylepna,
  • papierowa taśma klejąca,
  • folia typu stretch (pamiętaj, by kupić ją na dziale budowlanym – ta stosowana w kuchni jest zbyt cienka).

Zwróć też uwagę, by wszelkie elementy, które będziesz przyklejał na oknach, miały na sobie klej akrylowy – tylko on nie pozostawi bowiem śladów. Procedurę zabezpieczania najlepiej jest przeprowadzać w następującej kolejności:

  • dokładne oklejenie okuć oraz zawiasów taśmą,
  • przymocowanie folii ochronnej na szybach i profilach. Okna plastikowe mają zwykle gładkie framugi, więc będzie to prostsze, niż w przypadku tych wykonanych z drewna,
  • zabezpieczenie klamek.

A jeśli się nie uda?

Niekiedy może się zdarzyć, że nawet przy maksimum dobrych chęci z Twojej strony, okna zostaną jednak zabrudzone. Pamiętaj, by w takiej sytuacji jak najprędzej usunąć z nich zanieczyszczenia. Unikaj przy tym agresywnych środków chemicznych, które mogłyby trwale odbarwić plastik lub drewno. Najlepiej sprawdzi się miękka gąbka lub szmatka, nasączona łagodnym detergentem. Doskonale podziałają również preparaty specjalistyczne, przeznaczone do czyszczenia PVC.

Wyjątkiem jest pianka montażowa, która szybko zastyga, tworząc twardą i trudną do usunięcia skorupę. Jeżeli doszło do zanieczyszczenia nią szyb lub profili okiennych, zastosuj preparat, który ją rozpuszcza. Nie próbuj jej zdrapywać, gdyż może to doprowadzić do powstania nieestetycznych zarysowań. Chcąc mieć pewność, że dany środek nie spowoduje odbarwienia plastiku lub drewna, z jakiego wykonano profil, przeprowadź wcześniej próbę w jakimś mało widocznym miejscu.

Podsumowanie

Staranne zabezpieczenie stolarki okiennej na czas remontu skutecznie ochroni ją przed zabrudzeniami i uszkodzeniem. Co więcej, takie postępowanie sprawi też, że po zakończeniu prac budowlanych będziesz miał mniej sprzątania. Po usunięciu folii i taśm pozostanie Ci jedynie odkurzyć zawiasy i framugi oraz umyć szyby. Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom łatwo poradzisz sobie z osłonięciem okien, dzięki czemu zachowają one estetyczny wygląd oraz pełną sprawność funkcjonowania.