ul. Armii Poznań 93A, Luboń k. Poznania

Jakie są rodzaje okien?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jakie są rodzaje okien, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko tradycyjny podział na plastikowe czy drewniane, ale również rozważyć ich przeznaczenie. Dlatego w tym artykule w sposób kompleksowy, a zarazem zwięzły prezentujemy możliwości wyboru, które warto przeanalizować przed budową domu czy remontem mieszkania.

Rodzaje okien – podział ze względu na materiał wykonania

Podstawowy podział okien obejmuje materiały, z których są skonstruowane. To warianty:

A także ich kombinacje. Poniżej omawiamy każdy z typów.

Okna drewniane

Tradycyjnie okna produkowało i nadal wytwarza się z wykorzystaniem wyselekcjonowanego, solidnego drewna. Niestety, w porównaniu do profili aluminiowych i plastikowych naturalny surowiec wypada najgorzej, jeśli chodzi o ochronę przed działaniem negatywnych czynników atmosferycznych.

Aby zabezpieczyć drewniane okno przed wiatrem, wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi, należy je odpowiednio zakonserwować. Ten rodzaj profili świetnie sprawdza się w trakcie remontów i adaptacji zabytkowych budynków, ale tylko pod warunkiem wyboru produktów od sprawdzonych firm, stosujących takie technologie produkcji jak trójwarstwowe klejenie czy używanie dwóch, trzech szyb dla lepszego współczynnika izolacyjności.

Okna drewniano-aluminiowe

Aby cieszyć się urokiem drewnianych okien od wewnątrz i solidną ochroną na zewnątrz budynku, warto wybierać oferty przodujących marek, które proponują warianty drewniano-aluminiowe. Ten rodzaj stolarki jest kojarzony z najwyższym poziomem estetycznym i ma zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i obiektach użyteczności publicznej.

Aluminium jest materiałem, który wytrzymuje wieloletnią ekspozycję na działanie zewnętrznych czynników, z kolei drewno doskonale prezentuje się w pomieszczeniach. Odpowiednio wybrane modele cechują się też wysokim poziomem zabezpieczenia antywłamaniowego i energooszczędnością.

Okna plastikowe – PCV

Od dziesiątek lat podstawowym materiałem do produkcji okien jest PCV. Plastikowe profile są atrakcyjne cenowo, a przy tym cechują się wygodą dla ich posiadaczy, bo nie trzeba dbać o nie w takim samym stopniu jak chociażby o modele drewniane. Plastik jest ponadto odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, a przy zastosowaniu odpowiedniej technologii produkcji gwarantuje też dużą energooszczędność. Warto podkreślić również możliwość zakupu kolorowych profili, nie tylko białych.

Okna plastikowo-aluminiowe

Podobnie jak drewno, również plastik można łączyć z aluminium, aby uzyskać rodzaj okna wyróżniającego się wysoką odpornością na:

  • wilgoć,
  • hałas,
  • utratę energii,
  • uszkodzenia mechaniczne.

Profile z PCV-aluminium są też lekkie, a to nie pozostaje bez znaczenia przy wykonywaniu przeszklenia w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Sama okładzina aluminiowa może być dostarczona klientowi w niemal dowolnym kolorze.

Okna aluminiowe

Omówiliśmy już wiele zalet materiału, jakim jest wysokojakościowe aluminium, dlatego warto przypomnieć, że to wybór bardzo trwały, a przy tym estetyczny. Producenci nieustannie poszukują udoskonaleń technologii, a jednym z takich pomysłów jest dodawanie do profili domieszki magnezu czy krzemu. Interesującym faktem jest też możliwość produkowania okien o niestandardowych kształtach czy rozmiarach.

Rodzaje okien – podział ze względu na przeznaczenie

Skoro już wiesz, czym wyróżniają się poszczególne rodzaje okien, biorąc pod uwagę materiał ich wykonania, zastanów się również, czego potrzebujesz do wykończenia konkretnego obiektu i pomieszczenia. Inną charakterystykę mają przecież:

  • standardowe okna uchylne i otwierane,
  • warianty dachowe,
  • systemy okienno-drzwiowe.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej warto dowiedzieć się więcej na temat typów zabezpieczeń czy certyfikatów, które świadczą o energooszczędności, bezpieczeństwie czy trwałości profili.

Podsumowanie

Wiesz już, jakie są rodzaje okien – nie tylko plastikowe, ale też drewniane oraz aluminiowe, dostępne w wielu wariantach dla obiektów różnego przeznaczenia. Przy wyborze konkretnego modelu kieruj się jakością wykonania, ponieważ ma ona wpływ na estetykę, bezpieczeństwo i oszczędność energii.

Dodaj komentarz

Privacy Preferences
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.