Skip to main content

Szukając odpowiedzi na pytanie, jakie są rodzaje okien, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko tradycyjny podział na plastikowe czy drewniane, ale również rozważyć ich przeznaczenie. Dlatego w tym artykule w sposób kompleksowy, a zarazem zwięzły prezentujemy możliwości wyboru, które warto przeanalizować przed budową domu czy remontem mieszkania.

Rodzaje okien – podział ze względu na materiał wykonania

Podstawowy podział okien obejmuje materiały, z których są skonstruowane. To warianty:

A także ich kombinacje. Poniżej omawiamy każdy z typów.

Okna drewniane

Tradycyjnie okna produkowało i nadal wytwarza się z wykorzystaniem wyselekcjonowanego, solidnego drewna. Niestety, w porównaniu do profili aluminiowych i plastikowych naturalny surowiec wypada najgorzej, jeśli chodzi o ochronę przed działaniem negatywnych czynników atmosferycznych.

Aby zabezpieczyć drewniane okno przed wiatrem, wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi, należy je odpowiednio zakonserwować. Ten rodzaj profili świetnie sprawdza się w trakcie remontów i adaptacji zabytkowych budynków, ale tylko pod warunkiem wyboru produktów od sprawdzonych firm, stosujących takie technologie produkcji jak trójwarstwowe klejenie czy używanie dwóch, trzech szyb dla lepszego współczynnika izolacyjności.

Okna drewniano-aluminiowe

Aby cieszyć się urokiem drewnianych okien od wewnątrz i solidną ochroną na zewnątrz budynku, warto wybierać oferty przodujących marek, które proponują warianty drewniano-aluminiowe. Ten rodzaj stolarki jest kojarzony z najwyższym poziomem estetycznym i ma zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i obiektach użyteczności publicznej.

Aluminium jest materiałem, który wytrzymuje wieloletnią ekspozycję na działanie zewnętrznych czynników, z kolei drewno doskonale prezentuje się w pomieszczeniach. Odpowiednio wybrane modele cechują się też wysokim poziomem zabezpieczenia antywłamaniowego i energooszczędnością.

Okna plastikowe – PCV

Od dziesiątek lat podstawowym materiałem do produkcji okien jest PCV. Plastikowe profile są atrakcyjne cenowo, a przy tym cechują się wygodą dla ich posiadaczy, bo nie trzeba dbać o nie w takim samym stopniu jak chociażby o modele drewniane. Plastik jest ponadto odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, a przy zastosowaniu odpowiedniej technologii produkcji gwarantuje też dużą energooszczędność. Warto podkreślić również możliwość zakupu kolorowych profili, nie tylko białych.

Okna plastikowo-aluminiowe

Podobnie jak drewno, również plastik można łączyć z aluminium, aby uzyskać rodzaj okna wyróżniającego się wysoką odpornością na:

  • wilgoć,
  • hałas,
  • utratę energii,
  • uszkodzenia mechaniczne.

Profile z PCV-aluminium są też lekkie, a to nie pozostaje bez znaczenia przy wykonywaniu przeszklenia w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Sama okładzina aluminiowa może być dostarczona klientowi w niemal dowolnym kolorze.

Okna aluminiowe

Omówiliśmy już wiele zalet materiału, jakim jest wysokojakościowe aluminium, dlatego warto przypomnieć, że to wybór bardzo trwały, a przy tym estetyczny. Producenci nieustannie poszukują udoskonaleń technologii, a jednym z takich pomysłów jest dodawanie do profili domieszki magnezu czy krzemu. Interesującym faktem jest też możliwość produkowania okien o niestandardowych kształtach czy rozmiarach.

Rodzaje okien – podział ze względu na przeznaczenie

Skoro już wiesz, czym wyróżniają się poszczególne rodzaje okien, biorąc pod uwagę materiał ich wykonania, zastanów się również, czego potrzebujesz do wykończenia konkretnego obiektu i pomieszczenia. Inną charakterystykę mają przecież:

  • standardowe okna uchylne i otwierane,
  • warianty dachowe,
  • systemy okienno-drzwiowe.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej warto dowiedzieć się więcej na temat typów zabezpieczeń czy certyfikatów, które świadczą o energooszczędności, bezpieczeństwie czy trwałości profili.

Podsumowanie

Wiesz już, jakie są rodzaje okien – nie tylko plastikowe, ale też drewniane oraz aluminiowe, dostępne w wielu wariantach dla obiektów różnego przeznaczenia. Przy wyborze konkretnego modelu kieruj się jakością wykonania, ponieważ ma ona wpływ na estetykę, bezpieczeństwo i oszczędność energii.