Skip to main content

Mimo iż nasz kraj nie leży w strefie tropikalnej, zmiany klimatu powodują, że lata bywają naprawdę gorące. Przenikające do wnętrz promieniowanie słoneczne potrafi mocno nagrzać pomieszczenia. Dlatego, pragnąc zapewnić sobie komfort termiczny, powinieneś przemyśleć kwestię zainstalowania odpowiednich systemów przeciwsłonecznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie opcje masz do wyboru i która z nich będzie najbardziej skuteczna – zapraszamy do lektury.

Dlaczego to takie ważne?

Większość z nas lubi słońce – oczywiście do pewnego stopnia. O ile jednak na plaży czy wakacjach jest ono jak najbardziej pożądane, o tyle przebywając w domowym zaciszu, miło jest cieszyć się umiarkowaną temperaturą. Ma to szczególnie duże znaczenie dla osób, które miewają problemy z termoregulacją ciała, np. dla seniorów, ludzi z problemami zdrowotnymi lub małych dzieci. W jaki sposób możesz zapewnić im komfort?

Masz w tym przypadku dwa rozwiązania do wyboru:

  • zainwestować w klimatyzację – jest to jednak opcja dość droga, a przy tym wymagająca ponoszenia stałych wydatków na energię elektryczną,
  • zainstalować któryś z systemów przeciwsłonecznych – dzięki temu poniesiesz koszty tylko raz, a odpowiednio dobrana instalacja pozwoli Ci cieszyć się miłym chłodem przez wiele lat. Co więcej, możesz pokusić się o takie rozwiązanie nawet w przypadku, gdy posiadasz już klimatyzator. Będziesz mógł wówczas zmniejszyć intensywność jego użytkowania, a co a tym idzie – obniżyć rachunki za prąd.

Szerokie możliwości wyboru

Pamiętaj jednak, że nie istnieje jeden, idealny system chroniący przed słońcem. To, który z nich okaże się najlepszy w przypadku Twojego domu, zależy od jego specyfiki oraz od Twoich wymagań. Dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przyjrzyj się dostępnym opcjom. Do najskuteczniejszych i najbardziej wydajnych systemów przeciwsłonecznych należą

Każde z tych rozwiązań posiada własną charakterystykę. Nie mamy zamiaru sugerować Ci gotowych odpowiedzi – wierzymy jednak, że na podstawie uzyskanych od nas informacji będziesz mógł samodzielnie podjąć najlepszą decyzję.

Zasady działania

Chcesz wiedzieć, jaki system przeciwsłoneczny sprawdzi się najlepiej w Twoim domu? Poznaj więc krótką charakterystykę każdego z nich.

Rolety zewnętrzne

Jest to sprawdzone rozwiązanie, od wielu lat cieszące się niesłabnącą popularnością zarówno wśród inwestorów komercyjnych, jak i indywidualnych. Warto wiedzieć, że tego rodzaju rolety występują w trzech różnych typach:

  • podtynkowe,
  • nadstawne,
  • elewacyjne.

Dwie pierwsze opcje możliwe są do zastosowania jedynie w przypadku nowych budynków, ponieważ o ich zamontowaniu musisz zadecydować jeszcze na etapie projektowania. Jeżeli Twój dom jest już ukończony, możesz zakupić rolety elewacyjne.

Żaluzje fasadowe

Ich największą zaletą jest fakt, że działają niejako dwutorowo: latem chronią przed nadmiarem promieni słonecznych, natomiast w miesiącach jesiennych i zimowych wspomagają system grzewczy, obniżając tym samym koszty ogrzewania.

Refleksole

Ten szczególny rodzaj rolet okiennych wykonany jest ze specjalistycznych tkanin HIGH-T-TEX, Polyscreen lub Screen. Dzięki nim możliwe jest skuteczne tłumienie refleksów świetlnych oraz ograniczanie ilości promieni słonecznych, wpadających do wnętrza, bez ograniczania widoczności na zewnątrz.

Markizy

Jest to proste, sprawdzone od lat rozwiązanie, bardzo popularne w krajach śródziemnomorskich. W Polsce markizy najczęściej montowane są na balkonach, tarasach oraz w ogrodach.

Pergole

Tego rodzaju systemy przeciwsłoneczne zwykle instalowane są w ogrodach. Ich duża powierzchnia, skuteczność oraz nowoczesny wygląd sprawiają, że są chętnie wybierane przez wymagających klientów. Ciekawą opcją, znacznie zwiększającą funkcjonalność pergoli, jest możliwość zainstalowania na nich oświetlenia LED.

Podsumowanie

Jak widzisz, systemy przeciwsłoneczne, jakie można wybrać, różnią się nie tylko wyglądem i materiałem, z jakiego są wykonane, ale też zastosowaniem oraz sposobem działania. Pamiętaj również, że w niektórych przypadkach optymalnym wyjściem będzie zastosowanie więcej, niż jednego rozwiązania. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomógł Ci poznać możliwości, jakimi dysponuje współczesna technika, a co za tym idzie – ułatwił Ci dokonanie wyboru.