Skip to main content

Markizy PoznańNie ma nic przyjemniejszego niż ciepłe letnie dni spędzone na balkonie czy tarasie. Aby zapewnić sobie nieco cienia podczas letniego wypoczynku warto rozważyć zamontowanie markizy. Jak wybrać odpowiednią?
Trudno dziś wyobrazić sobie dom bez tarasu czy choćby balkonu. To świetnie miejscu relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu.  W letnich miesiącach jednak zbyt wysoka temperatura i palące słońce może skutecznie zniechęcić do relaksu na balkonie, zwłaszcza jeśli wychodzi on na słoneczną stronę.  Jest na to jednak sposób. Warto zamontować zadaszenie np. w postaci markizy, która ochroni nie tylko przed słońcem, ale i przed deszczem. Dodatkowo odpowiednio dobrana może stać się ozdobą elewacji oraz obniżyć temperaturę także wewnątrz pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę wybierając markizę?

Trwały materiał

Materiał, z jakiego będzie wykonana markiza to jedna z najważniejszych spraw, jeśli mówimy o wyborze markizy.  Tkanina powinna być wytrzymała, szczelna, dobrej jakości i odporna na warunki atmosferyczne, a także koniecznie impregnowana, gdyż taka będzie najlepiej chronić przed deszczem czy promieniami słonecznymi. Tkanina musi też być odporna np. na kurz, pleśń,  płowienie, rozdarcie, zanieczyszczenia powietrza czy siłę wiatru. Musi też odbijać szkodliwe promieniowanie UV. Bardzo ważna jest też oczywiście estetyka, dlatego  markiza musi być na tyle dobrej jakości żeby kolor szybko nie wypłowiał. Tkaniny tworzące poszycie markiz to najczęściej nowoczesne materiały powlekane tworzywem sztucznym. Dzięki temu są bardzo trwałe.

Potrzeby użytkowników

Przed wyborem markizy warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: jakie są nasze potrzeby i do czego markiza ma nam służyć? Koniecznie trzeba też dokonać odpowiednich pomiarów miejsca, w którym markiza ma być zamontowana, niezbędne będą takie wymiary jak szerokość i głębokość markizy, zależne od stopnia nasłonecznienia, sposób zamontowania czy kąt nachylenia. Przed zakupem warto wyraźnie zaznaczyć, jakiej markizy szukamy,  poszczególne rodzaje np. markizy do tarasu, balkonu czy okien różnią się od siebie. Dodatkowo trzeba zdecydować np. o sposobie sterowania zadaszeniem. Większość markiz jest sterowana ręcznie np. za pomocą korby, jednak na rynku pojawia się coraz więcej markiz, które rozkładają się same. Najbardziej zaawansowane modele umożliwiają np. sterowanie automatyczne w zależności od pogody, markiza będzie wtedy rozwijać się np. gdy wykryje mocne promienia słońca lub zwijać np. przy silnym wietrze.

Odpowiedni wygląd

Na koniec warto zastanowić się nad kolorem poszycia, tak żeby pasował do elewacji, a także był jej ciekawym uzupełnieniem. Markizy mogą mieć praktycznie dowolny kolor czy wzór, wszystko zależy od naszych preferencji. Dają więc duże możliwości w kwestii dopasowania do wyglądu tarasu i domu. Kolejnym plusem jest to, że nowoczesne modele umożliwiają umieszczenie markizy niemal wszędzie, na ścianie, na suficie, czy wnęce, dlatego każdy łatwo dobie markizę do swojego domu.

Warto pamiętać o tym, że po tym jak już zamontujemy markizę musimy dobrze o nią dbać. Wszelkie zabrudzenia należy zmywać tylko delikatnymi płynami myjącymi. Markiza w okresie zimowym powinna być zabezpieczona przed deszczem i mrozem. Trzeba ją zakryć szczelnie folią lub nałożyć odpowiedni nieprzemakalny worek. Osłonięty powinien być też jej mechanizm. Należy tutaj koniecznie pamiętać, że markizy tarasowe mają dużą powierzchnię nośną i nie mogą być rozkładane przy zbyt silnym wietrze.