Skip to main content

Pergole i markizy to skuteczne systemy przeciwsłoneczne. Pierwsze z tych rozwiązań jest droższe, ale umożliwia korzystanie z balkonu lub tarasu niezależnie od warunków pogodowych. Markizy są tańsze, jednak chronią tylko przed słońcem. Co więc wybrać? Sprawdź!

Niestety wybór zewnętrznej osłony okien nie jest prostym zadaniem. Zarówno markizy, jak i pergole odznaczają się dużą skutecznością w ograniczaniu ilości światła, wysoką estetyką i oryginalnym wyglądem. Czym zatem warto kierować się podczas dokonywania zakupu? Jakimi parametrami różnią się te dwa systemy i który z nich bardziej opłaca się zamontować? Jeśli dręczą Cię takie właśnie wątpliwości – zapraszamy do lektury. Mamy nadzieję, że dzięki nam podejmiesz trafną decyzję, która będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji przez wiele lat.

Poznaj różnice

Zarówno pergole, jak i markizy cieszą się coraz większą popularnością. Oba te systemy nadają się do zacieniania tarasu oraz balkonu, umożliwiając relaks na świeżym powietrzu oraz sprawiając, że w pomieszczeniach panuje miły chłód. Warto jednak pamiętać, że istnieją pomiędzy nimi zasadnicze różnice. Zestawienie najważniejszych informacji znajdziesz w poniższej tabeli.

Markiza Pergola
jest rozwijana i ma regulowany zasięg ma stałą konstrukcję
osłania przed promieniami słonecznymi chroni przed słońcem, deszczem, wiatrem
montowana jest bezpośrednio do ściany może być przyścienna lub wolnostojąca

Warto też pamiętać, że pergole ogrodowe, ze względu na skomplikowaną budowę, zwykle kosztują więcej niż markizy. Weź również pod uwagę, że opłaty za montaż każdego z tych systemów także będą inne – za przykręcenie lekkiej konstrukcji do ściany zapłacisz mniej niż za ustawienie trwałej pergoli. Rzecz jasna, ceny u poszczególnych producentów mogą się różnić. Jeśli szukasz instalacji przeciwsłonecznych w dobrej cenie w Poznaniu, Luboniu lub okolicach – skorzystaj z naszej oferty (https://panwygodny.pl/oferta/). Z pewnością będziesz mile zaskoczony.

Jak dokonać wyboru?

Zakup systemu przeciwsłonecznego to spory wydatek, dlatego, pragnąc wybrać najlepszą opcję, powinieneś zadać sobie dwa proste pytania:

Przed czym chcesz się chronić?

Jeśli szukasz osłony przed promieniami słońca w upalne dni, zwykła markiza balkonowa w zupełności Ci wystarczy. Jeżeli natomiast masz zamiar korzystać z tarasu przez cały rok, lepszym rozwiązaniem będzie trwała pergola, która zasłoni Cię również przed wiatrem i opadami.

Ile możesz wydać?

Koszt markizy to kwota rzędu 2-9 tys. złotych, w zależności od tego, czy posiada ona kasetę, sterowanie elektryczne i czujniki wiatru. Ceny pergoli ogrodowych rozpoczynają się od 20 tys. złotych, ale istnieją też modele znacznie droższe, kosztujące nawet 80 tys. zł. Pamiętaj jednak, że system przeciwsłoneczny to inwestycja na lata. Warto więc kupić taki rodzaj osłony, który naprawdę spełni Twoje oczekiwania.

Jak wybrać markizę?

Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku lepiej sprawdzi się lekka, rolowana markiza, powinieneś zastanowić się, w jaki sposób wybrać najodpowiedniejszy model. Elementy, na jakie warto zwrócić uwagę, to:

  • rozmiar – pamiętaj, że markizy balkonowe dają się ustawić pod dużym kątem, więc mogą stanowić skuteczną osłonę nawet wtedy, gdy są stosunkowo niewielkie,
  • kolorystyka – najczęstsze barwy to biel, beż, brąz i srebro,
  • materiał – najlepiej sprawdzają się tkaniny impregnowane i odbijające promienie UV,
  • sterowanie – elektryczne, zdalne lub za pomocą korby.

Jak wybrać pergolę?

Jak już wiesz, jest to droższe rozwiązanie, ale też stwarzające znacznie więcej możliwości w kwestii korzystania z tarasu lub balkonu. Pragnąc znaleźć najlepszy dla siebie model, powinieneś wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • sposób montażu – dwa słupki i mocowanie do ściany lub cztery słupki – w tym przypadku może powstać wolnostojąca altanka,
  • możliwość rozwinięcia poszycia od przodu – modele posiadające tę opcję chronią przed nisko świecącym słońcem oraz zwiększają prywatność,
  • dodatkowe atrakcje – np. oświetlenie LED, umożliwiające korzystanie z tarasu po zmroku,
  • rodzaj zadaszenia – stałe lub ruchome.

Podsumowanie

Jak widzisz, wybór wcale nie jest prosty. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości finansowych. Jeśli masz jakiekolwiek pytania co do pergoli tarasowych lub markiz – zadzwoń lub napisz do nas (https://panwygodny.pl/kontakt/). Jeżeli natomiast mieszkasz w Luboniu lub Poznaniu – zapraszamy do kontaktu bezpośredniego – będzie nam bardzo miło spotkać się z Tobą osobiście i pomóc Ci w dokonaniu najlepszego wyboru.