ul. Armii Poznań 93A, Luboń k. Poznania

Montaż okien – na co zwrócić uwagę?

8

Solidnie wykonana, odpowiednio dobrana i prawidłowo osadzona stolarka to warunek komfortu cieplnego w domu na lata. Aktualne normy cieplne nie pozostawiają miejsca na błędy przy instalacji. Każde zaniedbanie pod tym względem obniży parametry energooszczędne całego budynku. O czym pamiętać, montując okna na wymiar? Jak przygotować otwory w ścianach i na które aspekty zwracać szczególną uwagę? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie sprawdź nasz praktyczny poradnik. 

Termomodernizacja? Zacznij od okien

Szacuje się, że w Polsce ponad 4 miliony domów jedno- oraz wielorodzinnych wymaga termomodernizacji. Oznacza to, że nie spełniają one obowiązujących norm cieplnych, przez co komfort ich użytkowania spada z każdym rokiem, proporcjonalnie do wzrostu kosztów eksploatacji. Elementem, od którego warto zacząć każde przedsięwzięcie termomodernizacyjne, jest wymiana starej, nieszczelnej stolarki okiennej, stanowiącej jedną z podstawowych przyczyn strat ciepła w budynku. 

Im lepsze i bardziej szczelne okna do domu wybierzesz, tym większa pewność ich niezawodności przez lata – nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych! 

Nowe normy cieplne dla okien w 2021 roku 

Planując zakup okien drewnianych, PCV lub aluminiowych do swojego domu, musisz uwzględnić nowe, aktualne normy cieplne, które od 2021 roku obowiązują m.in. dla stolarki okiennej. Obecnie, współczynnik przenikalności ciepła U nie może wynosić więcej niż 0,9 W/m2K. Wymóg zakupu produktów spełniających powyższą normę cieplną dotyczy zarówno nowo budowanych domów, na jakie pozwolenia wydano po 1 stycznia 2021, jak i istniejących budynków, w których stara stolarka zastępowana jest przez nowe okna plastikowe czy aluminiowe. 

Montaż okien: jak przygotować otwór okienny?

Zamawiając okna z montażem lub instalując stolarkę samodzielnie, zwracaj uwagę na to, czy wszystkie czynności wykonywane są zgodnie ze sztuką budowlaną. Sposób osadzenia poszczególnych elementów powinien być dopasowany do wybranego rodzaju stolarki oraz charakteru i parametrów całej inwestycji. Otwór okienny bezwzględnie musi być stabilny, pozbawiony zanieczyszczeń oraz nierówności. Przed aplikacją piany PUR powierzchnie otworu należy zwilżyć wodą, co przyspieszy polimeryzację pianki i poprawi właściwości izolacyjne. Istotne jest też dokładne naklejenie taśmy paroizolacyjnej od wewnątrz oraz paroprzepuszczalnej od zewnątrz. Trzeba także pamiętać o uszczelnieniu wszystkich łączników, otworów, łączeń taśm itp. 

Okna z montażem – szczelność to podstawa! 

W przypadku montażu stolarki okiennej szczelność instalacji jest kluczowa, bo wpływa na komfort cieplny panujący w budynku. Priorytetem staje się trwałe i efektywne uszczelnienie miejsc, w których stolarka osadzana jest w ościeżu. Odpowiednio zabezpieczone przed upływem ciepła oraz przenikaniem wilgoci połączenia mur-okno, to te wykonywane zgodnie z zasadą wskazującą, by większe uszczelnienie stosować po wewnętrznej stronie. Dotyczy to w szczególności współcześnie używanych technik instalacyjnych, takich jak „ciepły montaż” nazywany również warstwowym. 

Ze względu na dążenie do zapewnienia coraz niższego zużywania energii przez budynki mieszkalne, nowoczesne rozwiązania instalacyjne zyskują na popularności. Firmy oferujące okna na wymiar z montażem, mają więc znacznie szersze możliwości zarówno w zakresie osadzania stolarki w nowych budynkach, jak i w przypadku wymiany w starych domach. Jednocześnie, wykorzystanie nowatorskich technologii pozwala jeszcze dokładniej odpowiadać na potrzeby klientów, którzy oprócz wydajnej termoizolacji, oczekują solidnego i estetycznego montażu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nawet najlepsze okna drewniane, PCV czy aluminiowe nie zapewnią izolacji wymaganej przez aktualne normy cieplne bez profesjonalnie wykonanego montażu. Warto zdawać sobie z tego sprawę, zlecając prace instalacyjne specjalistom z odpowiednim doświadczeniem. Interesują Cię okna na wymiar z montażem na terenie Poznania i okolic? Koniecznie sprawdź ofertę PanWygodny.pl! Wybierz stolarkę dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb lub skorzystaj z pomocy naszych ekspertów! Oferujemy szeroki wybór produktów drewnianych, PCV, jak i aluminiowych, od lat spełniając oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów!

Dodaj komentarz

Privacy Preferences
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.