Skip to main content

Jedną z pierwszych kwestii, jaką należy przemyśleć podczas projektowania lub remontu domu, jest wybór okien. Dobrze dobrane nie tylko chronią przed hałasem i chłodem, ale też pozwalają w maksymalny sposób doświetlić pomieszczenia. Jednocześnie pełnią funkcję dekoracyjną. O ile jeszcze kilkanaście lat temu na rynku królowały białe, prostokątne okna plastikowe, obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się nietypowe rozwiązania, np. trapezowe, półokrągłe czy w nieklasycznym kolorze. Sprawdź więc, czy to coś dla Ciebie!

Okna nietypowe, czyli właściwie jakie?

Jeszcze nie tak dawno temu za typowe uznawano wyłącznie ramy okienne o ściśle określonych parametrach konstrukcyjnych – wymiarach i kierunku otwierania poszczególnych skrzydeł. Obecnie zasady dotyczące wymiarowania oraz konstrukcji nie są już tak rygorystycznie przestrzegane. W efekcie podział okien na typowe i nietypowe jest kwestią dość umowną. Jako kryterium takiej klasyfikacji można przyjąć m.in. kształt, kolorystykę, rozmiar ramy, a także sposób otwierania.

Przeglądając trendy architektoniczne i wnętrzarskie, widać wyraźne zainteresowanie oknami o niestandardowej:

  • wielkości,
  • układzie pakietów szybowych,
  • a także kształcie i kolorystyce ramy.

Możliwości w zakresie formowania oraz barwienia PCV czy profili aluminiowych są obecnie niemalże nieograniczone. Dzięki temu da się zrealizować nawet najbardziej kreatywne projekty. Co dokładnie masz do wyboru? O czym warto pamiętać, decydując się na okna nietypowe?

Trapezowe, łukowate, półokrągłe? Żaden problem!

Dzięki nowoczesnej technologii produkcji mamy dziś dużą dowolność w wyborze kształtu plastikowej bądź też aluminiowej ramy okiennej. Obok modeli prostokątnych pojawiają się także inne formy, w tym:

  • trapezowe,
  • łukowate,
  • półokrągłe,
  • trójkątne,
  • okrągłe lub w kształcie ćwiartki koła.

Za nietypowe uchodzą również ramy prostokątne, jednak o mocno niestandardowych wymiarach – np. bardzo wysokie i wąskie.

Okna PCV w nieklasycznym kształcie to rozwiązanie efektowne, a do tego praktyczne. W pewnych sytuacjach łatwiej jest dopasować je do architektury budynku. Sprawdzą się doskonale np. na ścianach ze skosami. Aby zapewnić odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, warto w tym przypadku dobrze przemyśleć nie tylko sam kształt i rozmiar przeszklenia, lecz także grubość ram oraz układ pakietów szybowych.

Do wyboru do koloru

Czasy, kiedy jedynym słusznym kolorem okiennej ramy była klasyczna biel, minęły bezpowrotnie. Obecnie paleta barw jest znacznie szersza. Wielu czołowych producentów okien PCV oraz aluminiowych ma w swojej ofercie imitacje drewna, żywe odcienie zieleni, czerwieni czy granatu. Dzięki temu idealnie dobierzesz kolorystykę ramy do fasady budynku i stylu wnętrza.

Otwierane klasycznie, częściowo, a może przesuwne?

Decydując się na przeszklenie trapezowe, łukowate lub półokrągłe, zwróć też uwagę na konstrukcję. W zależności od konkretnego modelu skrzydło okienne może otwierać się całkowicie, częściowo albo wcale. Szczególnie w tym ostatnim wariancie polecamy przemyśleć z wyprzedzeniem kwestię mycia szyby od zewnątrz. Aby ułatwić sobie to zadanie, można np. uwzględnić w projekcie domu wygodny dostęp do przeszklenia ze schodków bądź z tarasu.

Pisząc o oknach nietypowych, nie da się nie wspomnieć o nowoczesnych systemach przesuwnych. To świetne rozwiązanie do małych, wąskich pomieszczeń, ale nie tylko. Z powodzeniem można zabudować nimi także większą powierzchnię – np. całą ścianę, tworząc tym samym efektowne, panoramiczne przeszklenie. Systemy przesuwne sprawdzą się również w roli drzwi tarasowych lub balkonowych.

Czy okna nietypowe są funkcjonalne?

Zdecydowanie tak. Kluczowy dla funkcjonalności nie jest kształt ramy, ale jakość PCV i innych materiałów oraz odpowiednio dobrany pakiet szybowy. Zobacz na naszej stronie internetowej nowoczesne okna drewniane, plastikowe i aluminiowe – klasyczne, jak również nietypowe, np. trapezowe, łukowate, półokrągłe. Proponujemy także drzwi tarasowe oraz zewnętrzne, markizy, pergole, refleksole i wiele więcej! Sprawdź pełną ofertę lub odwiedź showroom w Luboniu pod Poznaniem. W razie pytań skontaktuj się z nami – chętnie Ci doradzimy!