Skip to main content

Pergole PoznańProjektując taras do swojego mieszkania warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego zadaszenia, które uchroni przed słońcem, deszczem czy wiatrem. Odpowiednio przemyślana pergola tarasowa pozwala na praktyczne wykorzystanie tarasu przy każdych warunkach pogodowych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pergoli?

Ekspozycja tarasu

Pierwsza rzecz, którą należy sprawdzić wybierając pergolę jest miejsce ustawienia tarasu. Przy ekspozycji południowej pergola musi być szersza, aby zapewnić cień przez cały dzień. Przydatna okaże się tutaj np. dodatkowa boczna osłona. Z kolei przy ekspozycji zachodnich i wschodnich większe znaczenie będzie miała przesłona frontowa oraz odpowiednio duży wysięg osłony.

Materiał

Pergolę można wykonać z niemal każdego materiału, jak np. aluminium, metal czy drewno. Ten pierwszy świetnie sprawdzi się przy budowie lżejszego zadaszenia. Drewno z kolei nada konstrukcji najbardziej elegancki wygląd. Często spotyka się też pergole zrobione z połączenia różnych materiałów. Jako podstawa pergoli dobrze sprawdzi się z kolei naturalny kamień czy nowoczesne, betonowe kolumny. Jeśli chodzi o pokrycie dachu to najważniejsze jest żeby materiał był szczelny, wytrzymały na różne warunki atmosferyczne, odporny na obciążenia i najlepiej jak najlżejszy.

Najważniejsze właściwości pergoli

Po pierwsze pergola powinna być wykonana z  elementów ze stali nierdzewnej, po drugie ważny jest system odprowadzania wody, a także odpowiedni system przeciwsłoneczny i przeciwdeszczowy, przydatna może się też okazać możliwość modułowej rozbudowy. W zależności od swoich potrzeb, a także miejsca, w którym znajduje się taras warto rozważyć zakup pergoli o dodatkowych, nowoczesnych i praktycznych zastosowaniach jak np. zdalnie sterowane oświetlenie LED, głośniki tarasowe, wentylacja czy czujniki słońca, wiatru i deszczu. Pergole mogą być także wyposażone w osłony boczne. Jeśli zdecydujemy się na pergolę ruchomą to warto pomyśleć o opcji  automatycznego sterowania za pomocą pilota.

Modny wygląd

Duży wybór i popularność pergoli tarasowych sprawia, że można je dowolnie dostosować do swoich potrzeb, a także wyglądu budynku i tarasu. Pergole istnieją w wielu kształtach, kolorach czy wzorach do wyboru. Z łatwością dobierzemy taką konstrukcję, która będzie pasowała do naszego domu i tarasu. Może być ona zarówno bardzo tradycyjna, wręcz rustykalna, jak i na wskroś nowoczesna. Te o klasycznym wyglądzie mogą mieć bogate detale, a te nowoczesne np. wiele przeszkleń. Nowoczesne produkty wyróżnia minimalistyczny design bez widocznych śrub i elementów mechanicznych, dzięki czemu pergola wygląda estetycznie. Warto też pokusić się o pomalowanie poszycia pergoli na bardziej śmiały kolor.
Pergole tarasowe cieszą się coraz większą popularnością. To niezwykle funkcjonalna, a jednocześnie estetyczna osłona tarasu. Obecnie produkowane modele są nie tylko wytrzymałe, ale również bardzo efektowne.
Jaką pergolę wybrać?