Skip to main content

Jeśli tylko dysponujesz ogrodem czy tarasem, nawet niewielkim, zdecyduj się na pergolę, a na pewno nie pożałujesz. Takie rozwiązania są nie tylko modne, ale też niebywale estetyczne, dodają przestrzeni ciekawego charakteru oraz wdzięku. W dodatku dają możliwość stworzenia pięknej aranżacji – z użyciem mebli ogrodowych. Odgrywają również ważną rolę użytkową — chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, a nawet deszczem. Co jeszcze warto wiedzieć i jak wybrać pergolę? Czytaj dalej!

Bez żadnych problemów

Ważnym argumentem przemawiającym za tym, by zdecydować się na umieszczenie na przydomowym tarasie czy w ogrodzie pergoli jest fakt, że realizacja tego typu przedsięwzięcia nie generuje formalności. Konstrukcje takie jak wiaty, a więc i pergole ogrodowe czy tarasowe, nie wymagają pozwolenia na budowę ani żadnych zgłoszeń. Możesz od razu przystąpić do budowy, nie kłopocząc się o kwestie formalne. W dodatku nic nie stoi na przeszkodzie, by pokusić się o zbudowanie takiego zadaszenia samodzielnie. W grę wchodzą różne możliwości: budowa od podstaw, złożenie gotowej konstrukcji, kupionej u sprawdzonego dostawcy, czy też zlecenie wykonania usługi profesjonalistom. Możesz przy tym wybierać wśród różnych rozwiązań. Pergola ogrodowa może być zrobiona z rozmaitych materiałów (aluminium, połączenia tworzyw) oraz mieć praktycznie dowolne wymiary. Do wyboru są także konstrukcje wolnostojące, idealne, kiedy chcesz umieścić wiatę pośrodku ogrodu, jak i przyścienne, doskonale oszczędzające miejsce, na przykład na niewielkim tarasie.

Jak wybrać pergolę?

Koszty wykonania takiej konstrukcji zależą przede wszystkim od wybranego materiału i jej rozmiarów. Możesz zdecydować się na różne opcje — wycena pergoli w Poznaniu pomoże Ci oszacować koszty. Dowiedz się więc, jak wybrać pergolę w taki sposób, by domownicy byli z niej w pełni zadowoleni — w końcu nie chodzi o to, by była mało funkcjonalna czy zupełnie nie pasowała do otoczenia. Jej design jest szczególnie ważny. Zastanów się, czy chcesz podkreślić naturalny styl swojego ogrodu, czy też pragniesz, by zadaszenie Twojego tarasu współgrało z nowoczesnym charakterem tej przestrzeni i domu. Tutaj także kluczowe będą materiały wykonania, ale ważne są też inne opcje. Możesz wybrać pergolę ogrodową czy tarasową minimalistyczną lub z pięknymi wzorami.

Istotne jest też dobranie rodzaju konstrukcji do miejsca, w jakim ma się znaleźć oraz przeznaczenia. Jeśli chcesz chronić się przed wiatrem i zacinającym deszczem, wybierz wersję bardziej zabudowaną, którą umieścisz przy domu, na przykład przyścienną.

Liczne możliwości i zalety

Takie rozwiązanie z zakresu architektury ogrodowej ma jeszcze więcej zalet niż może się wydawać. Jest to ważny element dekoracyjny przestrzeni, w jakiej zostanie umieszczony. Oczywiście wiele zależy od tego, jaką konstrukcję wybierzesz. Na rynku spotkać można ciekawe propozycje, które świetnie dopełnią stylistykę współczesnych, również nowoczesnych domów. Dodatkowo wygląd pergoli da się podkreślić poprzez wybór zabudowy — może ona zyskać ścianki, boczne lub frontowe, z lameli aluminiowych, różnego rodzaju tworzyw, a nawet tkanin. Możesz zatem postawić na rozwiązanie idealnie wpisujące się w styl Twojego domu i całej posesji oraz odpowiadające Twoim preferencjom.

A walory użytkowe? To nie tylko ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem czy deszczem. Zabudowana pergola tarasowa zapewni Ci prywatność na posesji, a nawet w pewnym stopniu zabezpieczy przed chłodem. Co to oznacza? Możesz korzystać ze swojego tarasu przez większą część roku, od wiosny, do późnej jesieni! Dzięki temu istotnie zwiększy się powierzchnia użytkowa Twojego domu — weranda będzie jego swoistą rozbudową.

Podkreśl charakter swojej przestrzeni

Umieszczenie na posesji efektownej pergoli, czy to w stylu zabudowanej konstrukcji, czy nowoczesnego, aluminiowego zadaszenia, będzie doskonałym rozwiązaniem w każdym przypadku. Wykonaj wycenę w Poznaniu i sprawdź, ile może kosztować realizacja Twojej wizji. Efekt będzie fantastyczny! Już dziś zgłoś się do specjalistów z naszej firmy!