Skip to main content

Światło wpadające do wnętrza pomieszczenia wpływa nie tylko na komfort pracy czy rozrywki przed telewizorem lub przy komputerze. Nagrzewanie się wnętrza oddziałuje ogólnie na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego trudno dzisiaj sobie wyobrazić dom czy inny budynek bez systemów osłonowych. Ostatnio szczególnie popularne stały się dwa rozwiązania: rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe. Oba rodzaje osłon mają swoje zalety, dlatego często pojawia się pytanie, co wybrać – rolety czy żaluzje? W tym artykule zaprezentujemy ich najważniejsze atuty, co z pewnością pomoże Ci dokonać trafnego wyboru. Zachęcamy do lektury!

Rolety zewnętrzne – czym są i dlaczego warto się nad nimi zastanowić?

Tego typu osłony należą do najpopularniejszych, jakie można spotkać na rynku. Doskonale chronią wnętrza przed wpadającym słońcem, a tym samym i przed nagrzewaniem się pomieszczenia. Dodatkowo stanowią skuteczną osłonę przed spojrzeniami z zewnątrz oraz świetnie wytłumiają dźwięki spoza domu. Ponadto są kolejną barierą dla potencjalnych włamywaczy.

Wykonnane są z solidnego pancerza, prowadnic oraz skrzynki. Rolety skutecznie ograniczają koszty ogrzewanie zimą, a latem pomagają utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu. Mogą być montowane wewnątrz otworu okiennego lub na zewnątrz. Materiały i sposób wykonania sprawiają, że są odporne na negatywne czynniki, w tym m.in.:

 • wilgoć,
 • promienie UV,
 • silniejsze podmuchy wiatru.

Osłony te mogą być wyposażone w ręczne lub elektryczne sterowanie. Drugie rozwiązanie pozwala na regulowanie kilku zasłon jednocześnie, co znacznie ułatwia ich obsługę.

Żaluzje zewnętrzne – system osłon, na jaki warto zwrócić uwagę

Wiesz już, czego możesz oczekiwać od rolet zewnętrznych. Czym natomiast są żaluzje fasadowe? To nowoczesne osłony – jeśli chodzi o wygląd, a także techniczne rozwiązania. Składają się z podłużnych, ruchomych w poziomie lamel, pozwalających swobodnie regulować ilość światła wpadającą do wnętrza.

Żaluzje zewnętrzne wyróżniają się dużą trwałością, dzięki m.in. wykorzystaniu takich stopów jak aluminium czy stal. Wykorzystuje się je zarówno w produkcji lamel, jak i innych elementów tego systemu. Główna zaleta tego rozwiązania to wysoka trwałość oraz odporność na szereg niekorzystnych czynników pogodowych i mechanicznych. Z drugiej strony zapewniają doskonałe zaciemnienie – dużo wyższe niż w przypadku wewnętrznych systemów osłonowych. Jeśli dodatkowo wykorzystują elektryczne sterowanie – stają się bardzo proste w obsłudze. Ponadto stanowią interesującą ozdobę elewacji – najlepiej wyglądają na budynkach z nowoczesnym wykończeniem.

Żaluzje i rolety – porównanie korzyści

Choć oba rozwiązania dają bardzo podobne korzyści, to jednak istnieją między nimi różnice dość mocno wpływające na ostateczny wybór.

Przede wszystkim – na korzyść żaluzji fasadowych przemawia fakt, że pozwalają precyzyjniej regulować światło wpadające do wnętrza. Dzięki temu, że lamele są ruchome w poziomie, można całkowicie zablokować dostęp promieniom do wnętrza, albo tylko je ograniczyć na całej powierzchni okna. W przypadku rolet zmniejszenie ilości światła wpadającego do wewnątrz oznacza też zasłonięcie przynajmniej części powierzchni szyby do wybranej wysokości.

Żaluzje zewnętrzne nie tłumią tak dobrze hałasu. Choć nieco obniżają głośność dźwięków dochodzących z zewnątrz, to mimo wszystko rolety mają dużo lepszą izolację akustyczną.

Ważna różnica leży również w designie. Żaluzje fasadowe najlepiej prezentują się na nowoczesnych elewacjach, stanowiąc aranżacyjną kropkę nad „i”. Drugie rozwiązanie jest nieco bardziej uniwersalne i nie wpływa mocno na ogólny odbiór estetyczny zewnętrznej części budynku.

Co lepiej wybrać – żaluzje czy rolety?

Wszystko zależy od konkretnych oczekiwań. Oba systemy zapewnią skuteczną osłonę przed promieniami słonecznymi. Tak naprawdę to właśnie wygląd oraz izolacja akustyczna często zaważają na tym, kto wybierze dane rozwiązanie. Jeśli wciąż masz wątpliwości – nasi doradcy z PanWygodny.pl chętnie pomogą podjąć decyzję, prezentując wszystkie możliwości związane z systemami osłonowymi.

Rolety podtynkowe

Głównym przeznaczeniem żaluzji oraz rolet zewnętrznych jest ochrona przeciwsłoneczna, ochrona okna przed zniszczeniem oraz przed działaniem warunków atmosferycznych takich jak deszcze, śnieg oraz wiatr. Zarówno żaluzjami jak i roletami można sterować ręcznie lub elektrycznie (pilotem), obecnie w 95% montujemy sterowanie elektryczne.

Zastanawiasz się jakie rolety wybrać do siebie do domu, biura? A może lepsze są żaluzje?
Poniżej przedstawiamy, krótką charakterystykę żaluzji oraz rolet.

Żaluzje zewnętrzne

 • Żaluzja zbudowana jest z trwałych i solidnych profili oraz paneli tzw. Lamelek,
 • Lamele są ruchome, dzięki czemu mamy możliwość regulacji oświetlenia w pomieszczeniu od całkowitego zaciemnienia aż do całkowitej jasności (w przypadku rolet zewnętrznych nie ma takiej możliwości),
 • Lamele żaluzji przechwytują do 80% promieniowania słonecznego. W gorące dni bardzo dobrze chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem, nie ograniczając przy tym widoku na zewnątrz.

Rolety zewnętrzne

 • Roleta zewnętrzna jest zbudowana z tzw. pancerza poruszającego się w prowadnicach. pancerz chowany jest do znajdującej się nad nim skrzynki,
 • Roleta doskonale tłumi hałas, nawet o 14 dB przy całkowicie opuszczonej rolecie,
 • Zimą ogranicza straty ciepła w pomieszczeniu (kiedy rolety są opuszczone między szybą a roletą powstaje dodatkowa izolacja termiczna), latem zapobiega bezpośredniemu padaniu promieni słonecznych oraz dostawaniu się gorącego powietrza do wewnątrz pomieszczenia.
  Czy pomogliśmy Ci w podjęciu decyzji? Jeśli masz jakiekolwiek pytania zapraszamy do kontaktu.

Serdecznie zapraszamy!