Skip to main content

Chcąc kupić materiały dekoracyjne lub budowlane albo zlecić usługę malarską bądź tynkarską, możesz spotkać się z ceną za „metr bieżący”. Jak rozumieć taką jednostkę i jak przeliczyć ją na metry kwadratowe? Odpowiedzi na te kwestie znajdziesz w artykule. Dowiesz się z niego również, kiedy bardziej opłaca się zamówić produkt lub usługę wycenianą w metrach kwadratowych, a kiedy – w bieżących. Sprawdź!

Co to jest metr kwadratowy?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto na kilka minut wrócić myślami do szkoły podstawowej. Chyba każdy z nas pamięta obliczanie pól figur geometrycznych. Metr kwadratowy (1m2) to jeden z tych klasycznych przykładów, bez których trudno wyobrazić sobie lekcję matematyki. Odpowiada on polu kwadratu o boku 100 cm. 1 m kw. jest więc jednostką miary i znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie to właśnie powierzchnia będzie dominującym parametrem. W metrach kwadratowych wyraża się m.in.:

  • powierzchnię zabudowy, gruntów czy terenu utwardzonego,
  • wymiary niektórych materiałów budowlanych: płytek ceramicznych, paneli podłogowych, bloczków cementowych,
  • wydajność różnych produktów: farb, lakierów, środków ochrony roślin itp.

Jak widać, metr kwadratowy jest jednostką uniwersalną, która sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim obszar zajmowany przez dany przedmiot, a mniej jego długość, szerokość czy głębokość.

Co to jest metr bieżący?

W odróżnieniu od metra kwadratowego określającego pole danej figury, 1 metr bieżący (1 m b.) jest miarą długości. Oznacza odcinek 100 cm o dowolnej szerokości. Jak więc możesz zauważyć, powierzchnia metra bieżącego zależeć będzie od tego, jakiej szerokości jest dany materiał, produkt czy element.

Metry bieżące wprowadzono po to, aby kluczowy nacisk położyć nie na pole figury, ale właśnie na jej długość. Z tego względu, wycena w m b. najczęściej dotyczy artykułów i materiałów wykończeniowych, instalacyjnych oraz dekoracyjnych, takich jak:

  • firany, zasłony, wykładziny, tapety,
  • kable, przewody, węże, rury, siatki,
  • ogrodzenia, rolety, bramy, balustrady,
  • meble na wymiar, deski podłogowe, pokrycia i podbitki dachowe.

Ceny za metr bieżący mogą dotyczyć zarówno materiałów zwijanych w rulon, jak i wielu innych wyrobów oraz usług produkowanych na indywidualne zamówienie.

Metr bieżący, a metr kwadratowy – jak obliczyć różnicę?

Kupując wspomniane wyżej materiały, powinieneś zwracać szczególną uwagę na to, w jaki sposób określana jest cena konkretnego produktu w sklepie lub u producenta. Wiele osób bagatelizuje to, czy koszt zakupu wyrażony został w metrach bieżących, czy kwadratowych, tymczasem, mowa tu o dwóch zupełnie innych wartościach. W jednym metrze bieżącym danego wyrobu może mieścić się nawet kilka metrów kwadratowych.

Przykład: rolka wykładziny o szerokości 5 m sprzedawana jest w sklepie w metrach bieżących. Oznacza to, że kupując 1 m b. wykładziny, otrzymasz fragment o łącznej powierzchni 5 m2.

O ile przy dokonywaniu zakupów, takich jak wspomniana wyżej inwestycja w wykładzinę, szybkie przeliczenie jednostek nie powinno sprawić większych problemów, to mogą one pojawić się przy bardziej skomplikowanych kalkulacjach, jak np., wycena robót remontowych czy budowlanych. Wyobraź sobie, że jedna ekipa przestawia Ci kosztorys sporządzony w metrach kwadratowych, a druga w bieżących. Różnice w jednostce miary wpłyną zarówno na liczbę zakupionych artykułów budowlanych, jak i na cenę wykonania samej usługi. Warto więc dokładnie przeanalizować wszystkie zawarte w zestawieniu informacje, by nie przepłacać za remont, ani nie zakupić zbyt wiele lub za mało niezbędnych materiałów.

Metr bieżący czy kwadratowy? Poproś o pomoc sprzedawcę!

Jeśli nie masz pewności, czy dany produkt wyceniony jest w metrach kwadratowych, czy bieżących, poproś o pomoc eksperta w sklepie. Z pewnością udzieli Ci on odpowiedzi na wszystkie pytania związane z jednostką miary oraz pomoże dopasować potrzebną ilość materiału, bez względu na to, w jakiej jednostce dostępny jest on w sprzedaży.