Skip to main content

Budujesz dom lub decydujesz się na zakup nie do końca wykończonej nieruchomości? W kontakcie z ekipą budowlaną lub sprzedawcą możesz więc usłyszeć o stanie surowym zamkniętym? Czym jest? Na jakim etapie jest budowa? Przekonajmy się.

Stan surowy zamknięty – co to takiego

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty to pojęcie, które funkcjonuje wśród fachowców, które nie ma jednak swojej definicji w prawie budowlanym. Niemniej jednak, możemy przyjąć, że jest to określenie etapu budowy domu, na którym zostały wykonane wszystkie prace konstrukcyjne. Dom w stanie surowym zamkniętym posiada fundamenty, ściany, stropy a także dach. Kolejnym etapem jest montaż stolarki okiennej i drzwiowej oraz rozpoczęcie przygotowań do wykonania posadzek i wykończenia podłóg. Mówiąc najprościej, jest to etap, w którym możemy przystąpić do wykonywania prac wykończeniowych w domu.

Jaki jest koszt budowy do stanu zamkniętego?

Budowa domu do stanu surowego zamkniętego to najbardziej satysfakcjonująca część inwestycji. Każdego dnia możemy bowiem obserwować postępy prac. Pamiętajmy jednak, że jest to dopiero połowa drogi. Koszt budowy domu do tego stanu również plasuje się na poziomie 50 procent. Przed nami konieczność wykonania wszystkich instalacji, wykonania podłóg, wykończenia ścian i umeblowania domu. Słowem, stan surowy zamknięty to dopiero połowa drogi jaką musisz przebyć by móc cieszyć się wymarzonym domem.

Stan surowy zamknięty – jak zabezpieczyć taki budynek?

Najczęściej, budowa domu rozpoczyna się wiosną. Prace trwają przez wszystkie ciepłe miesiące roku a na jesień możemy poszczycić się właśnie posiadaniem domu w stanie surowym zamkniętym. Nie jest on jeszcze odpowiednio wykończony by móc w nim zamieszkać. Warto więc zadbać o to, by odpowiednio zabezpieczyć budynek. Instalacja monitoringu i alarmu to z pewnością dobry pomysł, dzięki któremu możemy ochronić nieruchomość np. przed kradzieżą stolarki. Wyjątkiem jest sytuacja, w której po zamknięciu domu wkraczają do niego kolejne ekipy wykończeniowe. W tym przypadku obecność innych osób skutecznie chroni twoją nieruchomość.