Skip to main content

Zastanawiasz się, jakie są rodzaje systemów okiennych? Chcesz wybrać najlepszy wariant dla siebie lub swojego klienta? W tym artykule specjaliści z Panwygodny.pl opisują każdy z dostępnych w ofercie sklepu mechanizmów otwierania skrzydeł. Dowiedz się, czym jest np. Smart-Slide oraz HST i wybierz technologię, która zaoszczędzi powierzchnię użytkową wnętrza i wpisze się w jego estetykę. Zapraszamy!

Jakie są rodzaje systemów okiennych?

Pod względem systemu otwierania, okna dzieli się głównie na rozwierne i przesuwne. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej grupie znajdziesz produkty, które dodatkowo można uchylić. Poszczególne mechanizmy wykonywane są na rozmaitych materiałach – drewnie, PCV i aluminium. Współczesne technologie zapewniają:

 • doskonałą izolację akustyczną i termiczną,
 • wytrzymałość,
 • łatwość użytkowania.

Jeśli interesują Cię skrzydła okienne, które oszczędzą wiele cennego miejsca we wnętrzu domu, zapoznaj się z dwoma nowoczesnymi systemami:

 • Smart-Slide,
 • HST.

Co kryje się za tymi tajemniczymi nazwami? Wyjaśniamy poniżej.

Okna Smart-Slide

Najnowsza generacja przesuwnych drzwi tarasowych Smart-Slide to prawdziwy hit na rynku. Wbudowany w nie specjalny mechanizm po przekręceniu klamki w górę delikatnie odsuwa skrzydło od ramy. Dzięki temu niemal bez użycia siły przesuniesz drzwi w kierunku drugiej, nieruchomej części.

Specjalne rolki zapewniają gładki i bezszelestny ruch. Przy zamykaniu system dociska uszczelki na całym obwodzie produktu i tym samym zapewnia maksymalną szczelność. Zgromadzone wewnątrz pomieszczenia ciepło pozostaje w nim. Wykonane w solidnym PCV ramy pomagają minimalizować straty ciepła i dają realną oszczędność. To rozwiązanie jest również korzystne cenowo, o czym nasi specjaliści z przyjemnością opowiedzą Ci osobiście.

Drzwi tarasowe przesuwne PCV Smart Slide w okleinie "Sheffield Oak Concrete". Wyposażone w zewnętrzny system przeciwsłoneczny , nie przepuszczający światła - refleksol.

Okna HST w PCV, drewnie i aluminium

Technologia klasy Premium, czyli HST to inaczej system unoszono-przesuwny. Ten opatentowany w Niemczech mechanizm sprawia, że drzwi są proste w obsłudze. Brak progu zwiększa komfort użytkowania. W tym wariancie skrzydła drzwiowe mogą mieć nawet 6 metrów szerokości i do 2,7m wysokości.

Jeśli zależy Ci na dobrze doświetlonym wnętrzu i chcesz zminimalizować ryzyko potknięcia się przy wychodzeniu i wchodzeniu – postaw na to rozwiązanie. Duże powierzchnie szklane prezentują się luksusowo, dodając pomieszczeniu prestiżu. U nas wybierzesz spośród kilku rodzajów ram:

 • aluminiowych,
 • drewniano-aluminiowych,
 • PCV,
 • PCV-aluminium,
 • drewnianych.

Bez względu na materiał, z technologią HST masz pewność, że inwestujesz w niezawodny wyrób na lata.

Okna rozwierno-uchylne

Można powiedzieć, że to klasyka pośród systemów okiennych. Skrzydła rozwierno-uchylne otworzysz do środka wnętrza lub uchylisz od góry. Te warianty najlepiej sprawdzą się w przypadku okien, nie zalecamy montowania ich w drzwiach tarasowych. Dlaczego? Powód jest prosty – otwarte skrzydło zabierze sporo przestrzeni z pomieszczenia.

Planując zakup, zastanów się nad tym, czy ramę ma wypełniać jedno, czy dwa skrzydła. Drugi wariant najczęściej zakłada montaż słupka w świetle okna. Jeśli taka wersja nie pasuje estetycznie do Twojej koncepcji – mamy dla Ciebie rozwiązanie.

Okna z ruchomym słupkiem

Z myślą o wielbicielach niezakłóconych niczym widoków podziwianych przez szeroko otwarte okna, powstał system z ruchomym słupkiem. W tego typu produktach montuje się tzw. skrzydło czynne i bierne. Pionową listwę, która zwykle przytwierdzona jest na stałe na środku ramy, w tym przypadku montuje się do drugiego z wymienionych elementów. Produkty te gwarantują szczelność i bezpieczeństwo.

Okno z ruchomym słupkiem w kolorze "Winchester". Możliwość przetestowania w salonie okien w Poznaniu.

Systemy okienne – przyjdź do salonu i przetestuj!

Aby wybrać najlepszy system okienny dla siebie, najlepiej przetestować produkty w na żywo. Poznasz dzięki temu mechanikę ich działania, sprawdzisz estetykę i zadasz nurtujące Cię pytania fachowcom. Zespół doświadczonych specjalistów czeka na Ciebie w naszym salonie w Luboniu! Przyjdź, a z przyjemnością zaprezentujemy i szczegółowo opiszemy każdy z systemów dostępnych na Panwygodny.pl. Nie masz czasu na wizytę? Skontaktuj się z nami! Przyjedziemy do Ciebie na plac budowy i doradzimy bezpłatnie najlepsze rozwiązania.

Salon okien Pan Wygodny w Luboniu koło Poznania.